Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!

2015 Hunt Results





Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Dec 6, 2015
State Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Austin  Biery

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
4.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
5.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt & Wade Hunt
6.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
5.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
6.  (2173) Angus - John Konrad



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Dec 5, 2015
Regional Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 8
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
4.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
5.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
6.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
7.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt & Wade Hunt
8.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
9.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
10.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery

Champion Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (2173) Angus - John Konrad
6.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
7.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
8.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt & Terry Hunt(Scratched - other)

Open Best of Show
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

Best Female
(2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels

Champion Best of Show
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

2nd Best Male
(2202) Mac Attack - Triple B Kennels

2nd Best Female
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Oct 18, 2015
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
2.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
3.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
4.  (2106) Molly - John Konrad
5.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
6.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
7.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
8.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
9.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer(Scratched - other)
10.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt & Wade Hunt(Scratched - other)

Champion Class
1.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (2173) Angus - John Konrad
3.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
4.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
5.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
6.  (2151) Jennie - David Barringer
7.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
8.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
9.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Oct 17, 2015
Northern Regional Hunt
Total Entries: 26
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 10
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Ron  Rickard

Open Class
1.  (2106) Molly - John Konrad
2.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
3.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
4.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
5.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
6.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
7.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
8.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
9.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
10.  (2196) Winnie - Brian Lum

Champion Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
3.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
4.  (2173) Angus - John Konrad
5.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
6.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Terry Hunt
7.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
8.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
9.  (2151) Jennie - David Barringer
10.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (2152) Mordakai - David Barringer
4.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
5.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

Best Female
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

Champion Best of Show
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

2nd Best Male
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

2nd Best Female
(2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place



Empire State Basset Club
190 Hill Road Whitney Point, NY13862
Sep 27, 2015
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2212) Millview's Laverne - Mary Getman
2.  (2209) FC Topsfield Vision In Flanders Fields of Cloverhi - Nancy Richmond
3.  (2216) DC Vision Houndarosa Box of Chocolates MHE - Nancy Richmond & Ian W Forrest
4.  (2215) DC Heirline Altitude Adjustment SHH - Belinda Lanphear
5.  (2214) Vision Cloverhill Charleston Chew - Nancy Richmond
6.  (2211) Farfelu Heart of a Miracle - Ian W Forrest
7.  (2213) Millview's Three Part Harmony - Mary Getman
8.  (2210) Millview Harold SHH - Mary Getman & Ian W Forrest
9.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Tefts
10.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach



Empire State Basset Club
190 Hill Road Whitney Point, NY13862
Sep 26, 2015
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Samantha  Fox, Belinda  Lanphear, Benjamin  Marley, Mike  Tefts, Miriam  Tefts

Open Class
1.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Tefts
2.  (2216) DC Vision Houndarosa Box of Chocolates MHE - Nancy Richmond & Ian W Forrest
3.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
4.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
5.  (2213) Millview's Three Part Harmony - Mary Getman
6.  (2215) DC Heirline Altitude Adjustment SHH - Belinda Lanphear
7.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
8.  (2210) Millview Harold SHH - Mary Getman & Ian W Forrest
9.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
10.  (2212) Millview's Laverne - Mary Getman

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach

Open Best of Show
(2214) Vision Cloverhill Charleston Chew - Nancy Richmond

Best Male
(2214) Vision Cloverhill Charleston Chew - Nancy Richmond

Best Female
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

Best Puppy
(2207) Soundtrack Gotta Have Faith - Mike Tefts & Miriam Tefts

2nd Best Male
(2209) FC Topsfield Vision In Flanders Fields of Cloverhi - Nancy Richmond

2nd Best Female
(2208) Ch Vision Topsfield Love At First Sight - Nancy Richmond

2nd Best Puppy
(2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Sep 13, 2015
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
2.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
3.  (2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels
4.  (2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels
5.  (2200) Triple B Backroads Racket - Triple B Kennels
6.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Sep 12, 2015
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
3.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
4.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
5.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
6.  (2198) Rubicon "Ruby" Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
7.  (2197) Ranger Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
8.  (2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels
9.  (2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels
10.  (2200) Triple B Backroads Racket - Triple B Kennels(Scratched - other)

Champion Class
1.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (2151) Jennie - David Barringer
6.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski



Northern Lancaster Co. Beagle Club
180 Forest Rd. Denver, PA 17517
Sep 6, 2015
Club Hunt
Total Entries: 32
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Kevin  Biery, Joe  Stoebenau, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2106) Molly - John Konrad
2.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
3.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
4.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
5.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
6.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
7.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
8.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
9.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
10.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
3.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
4.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
5.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
6.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
7.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
8.  (2151) Jennie - David Barringer
9.  (2173) Angus - John Konrad(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (2113) Dixie Omega - William Layton
4.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
5.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.



Northern Lancaster Co. Beagle Club
180 Forest Rd. Denver, PA 17517
Sep 5, 2015
Regional Hunt
Total Entries: 32
Open Class Entries: 18
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Kevin  Biery, Marc  Mundell, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
4.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
5.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
6.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
7.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
8.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
9.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
10.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (2173) Angus - John Konrad
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
6.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
7.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
8.  (2147) Mudbug - Dianne Barskey
9.  (2151) Jennie - David Barringer

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
4.  (2113) Dixie Omega - William Layton
5.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach

Open Best of Show
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

Best Female
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

Best Puppy
(2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts

Champion Best of Show
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga

2nd Best Female
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

2nd Best Puppy
(2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts



Empire State Basset Club
190 Hill Road Whitney Point, NY13862
May 24, 2015
Club Hunt
Total Entries: 29
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 8
Judges:
Kevin  Biery, Samantha  Fox, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
3.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
4.  (2106) Molly - John Konrad
5.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Tefts
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
8.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
9.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
10.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (2173) Angus - John Konrad
4.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
5.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
6.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
7.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
8.  (2151) Jennie - David Barringer
9.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  (2113) Dixie Omega - William Layton
6.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
7.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
8.  (2152) Mordakai - David Barringer



Empire State Basset Club
190 Hill Road Whitney Point, NY13862
May 23, 2015
Regional Hunt
Total Entries: 31
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 7
Judges:
Kevin  Biery, Samantha  Fox, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2106) Molly - John Konrad
3.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
4.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
5.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Tefts
7.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
8.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
9.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
10.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
4.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
5.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
6.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
7.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
8.  (2151) Jennie - David Barringer
9.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
5.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
6.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
7.  (2113) Dixie Omega - William Layton

Open Best of Show
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Best Male
(1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Best Female
(2178) Half - Pint - John Wlodyga

Best Puppy
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Champion Best of Show
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts

2nd Best Male
(2173) Angus - John Konrad

2nd Best Female
(2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road, Windsor, NY
May 10, 2015
Club Hunt
Total Entries: 21
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
2.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
3.  (2106) Molly - John Konrad
4.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
5.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Tefts
6.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
7.  (2204) Tracker - Unknown Person
8.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
9.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
10.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (2151) Jennie - David Barringer
3.  (2173) Angus - John Konrad

Grand Champion Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road, Windsor, NY
May 9, 2015
State Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Adam  Brown, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
2.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Tefts
3.  (2106) Molly - John Konrad
4.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
5.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
6.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
7.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
8.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
9.  (2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts
10.  (2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (2151) Jennie - David Barringer

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
(2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts

Best Female
(2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts

Best Puppy
(2206) Soundtrack Smashing Pumpkins - Miriam Tefts

2nd Best Female
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts

2nd Best Puppy
(2205) Soundtrack Pandora's Box - Miriam Tefts



Northern Lancaster Co. Beagle Club
180 Forest Rd. Denver, PA 17517
Apr 26, 2015
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Jim  Spinelli, Joe  Stoebenau, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts
2.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
3.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
4.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Tefts
5.  (2106) Molly - John Konrad
6.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
8.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Champion Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
3.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
4.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
5.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Apr 26, 2015
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
3.  (2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels
4.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
5.  (2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels
6.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
7.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
8.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
9.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt
10.  (2200) Triple B Backroads Racket - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
4.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt



Northern Lancaster Co. Beagle Club
180 Forest Rd. Denver, PA 17517
Apr 25, 2015
State Hunt
Total Entries: 18
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Dianne  Barskey, Jim  Spinelli, Joe  Stoebenau, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2106) Molly - John Konrad
2.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Tefts
3.  (2184) Track em Down Toby - Andy Stoak
4.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts
5.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Tefts
6.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Tefts
8.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Tefts

Champion Class
1.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
3.  (2173) Angus - John Konrad
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
5.  (2113) Dixie Omega - William Layton
6.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire

Best Female
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Tefts

2nd Best Female
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Tefts



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Apr 25, 2015
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery, Austin  Biery

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
3.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
4.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
5.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
6.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
7.  (2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels
8.  (2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels
9.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt
10.  (2200) Triple B Backroads Racket - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
4.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
5.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

Open Best of Show
(2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels

Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

Best Female
(2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place

Best Puppy
(2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels

2nd Best Male
(2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels

2nd Best Female
(2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery

2nd Best Puppy
(2201) Tried and Ahroo's Crooked Cop of Triple B - Megan Biery



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Apr 12, 2015
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
2.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
3.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
4.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
5.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
6.  (2151) Jennie - David Barringer
7.  (2203) Atzlee - Roger Poscal
8.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
9.  (2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels
10.  (2196) Winnie - Brian Lum

Champion Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Apr 11, 2015
State Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2151) Jennie - David Barringer
2.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
3.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
4.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
5.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
6.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
7.  (2196) Winnie - Brian Lum
8.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
9.  (2203) Atzlee - Roger Poscal
10.  (2187) Shadowgrass Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Champion Class
1.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
5.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
6.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

Best Female
(1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga

Best Puppy
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Champion Best of Show
(2152) Mordakai - David Barringer

2nd Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Female
(1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne

2nd Best Puppy
(2197) Ranger Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski



Northeast Basset Club
4302 College Ave. Corning, NY
Mar 28, 2015
World Hunt
Total Entries: 48
Open Class Entries: 22
Champion Class Entries: 14
Grand Champion Class Entries: 12
Judges:
Miles  Biery, Kevin  Biery, Adam  Brown, Eric  Hewitt, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (2202) Mac Attack - Triple B Kennels
3.  (1418) Coral Belle George - Triple B Kennels
4.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen(Scratched - other)
5.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
6.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
7.  (2106) Molly - John Konrad
8.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
9.  (2151) Jennie - David Barringer
10.  (2154) Triple B Great White Sharkie - Miles Biery & Megan Biery

Champion Class
1.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
2.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (620) Hammer's Miss Ellie Mae - James Phelps & Melissa Phelps
6.  (2173) Angus - John Konrad
7.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
8.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
9.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
10.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
5.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
6.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
7.  (2152) Mordakai - David Barringer
8.  (2113) Dixie Omega - William Layton
9.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
10.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Open Best of Show
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen

Best Male
(2154) Triple B Great White Sharkie - Miles Biery & Megan Biery

Best Female
(2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen

Best Puppy
(2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer

Champion Best of Show
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

2nd Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

2nd Best Female
(1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt

2nd Best Puppy
(2201) Tried and Ahroo's Crooked Cop of Triple B - Megan Biery



Northeast Basset Club
4302 College Ave. Corning, NY
Mar 27, 2015
HOY Runoff Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 2
Champion Class Entries: 2
Grand Champion Class Entries: 2
Judges:
Kevin  Biery, Adam  Brown, Eric  Hewitt, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt

Grand Champion Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Mar 8, 2015
Club Hunt
Total Entries: 12
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Miles  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (2151) Jennie - David Barringer
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
4.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
5.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt
6.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

Champion Class
1.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
2.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
3.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Wildcat Basset Club
4313 W. 100 N. Frankfort, IN 46041
Mar 7, 2015
Regional Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
3.  (2151) Jennie - David Barringer
4.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
5.  (2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place
6.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt
7.  (2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels
8.  (2186) Rodericks Brimley Belle - Barbara Farris & Rod Place
9.  (2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels
10.  (2200) Triple B Backroads Racket - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
2.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
3.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels

Best Male
(2190) Triple B Backroads Spot - Triple B Kennels

Best Female
(2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Best Puppy
(2200) Triple B Backroads Racket - Triple B Kennels

2nd Best Male
(2185) Rodericks Lucky - Barbara Farris & Rod Place

2nd Best Female
(2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels

2nd Best Puppy
(2199) Tried And Aroos Triple B Missy - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Feb 22, 2015
Club Hunt
Total Entries: 13
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2151) Jennie - David Barringer
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
4.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
5.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
6.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga

Champion Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
4.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
2441 N. Stine Rd. Charlotte, MI. 48813
Feb 21, 2015
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 7
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
2.  (2189) Triple B Spice Girl Lighting - Triple B Kennels
3.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga
4.  (2151) Jennie - David Barringer
5.  (2193) Spice Girl Poppy - John Wlodyga
6.  (2195) Tried And Ahroo's Oscar - Dee Barringer
7.  (2198) Rubicon "Ruby" Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
8.  (2196) Winnie - Brian Lum
9.  (2197) Ranger Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Champion Class
1.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
6.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
7.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Open Best of Show
(2151) Jennie - David Barringer

Best Female
(2151) Jennie - David Barringer

Best Puppy
(2197) Ranger Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Female
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga

2nd Best Puppy
(2196) Winnie - Brian Lum

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association