Join us on Facebook!
Get the AHBA Newsletter!

2013 Hunt Results





Empire State Basset Club
4302 College Ave. Corning, NY
Nov 10, 2013
Club Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Adam  Brown, Benjamin  Marley, Mike  Tefts, James  Wilburn

Open Class
1.  (2173) Angus - John Konrad
2.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
5.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
6.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Dalfen
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
8.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen
9.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
10.  (2182) Incred-a-bull - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
5.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach



Empire State Basset Club
4302 College Ave. Corning, NY
Nov 9, 2013
Club Hunt
Total Entries: 24
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Timothy B Bishop, Adam  Brown, Samantha  Fox, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2173) Angus - John Konrad
3.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts & Miriam Dalfen
4.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
5.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
6.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
7.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen
8.  (2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen
9.  (2182) Incred-a-bull - Dean Wickwire
10.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
4.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire(Scratched - other)

Open Best of Show
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen

Best Male
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

Best Female
(2163) Soundtrack Grand Illusion - Miriam Dalfen

Champion Best of Show
(1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox

2nd Best Male
(2173) Angus - John Konrad

2nd Best Female
(2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen



Erie Canal Beagle Club
680 State Route 68, Lynnville, IN 47619
Nov 3, 2013
Club Hunt
Total Entries: 8
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Wade  Hunt

Open Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
3.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
4.  (2179) Missouri Swaybar Maggie Mae - Stephen Myers
5.  (2180) Swaybar Daisy Mae - Stephen Myers
6.  (2151) Jennie - David Barringer
7.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt
8.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels



Erie Canal Beagle Club
680 W State Route 68, Lynnville, IN 47619
Nov 2, 2013
Southern Regional Hunt
Total Entries: 8
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Wade  Hunt

Open Class
1.  (2179) Missouri Swaybar Maggie Mae - Stephen Myers
2.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
3.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
4.  (2180) Swaybar Daisy Mae - Stephen Myers
5.  (2152) Mordakai - David Barringer
6.  (2151) Jennie - David Barringer
7.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt
8.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Oct 20, 2013
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
5.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (1375) Roderick's Sammy - Rod Place
7.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
8.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
9.  (2151) Jennie - David Barringer(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Oct 19, 2013
State Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 7
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1356) QT Pie - Ron Rickard
3.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
6.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
7.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
8.  (2151) Jennie - David Barringer
9.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
10.  (2178) Half - Pint - John Wlodyga

Champion Class
1.  (1433) Basset Creek Droopie - Jeff Thorne
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (643) Roderick's Buster - Rod Place

Grand Champion Class
1.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
5.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
6.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
7.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Open Best of Show
(2152) Mordakai - David Barringer

Best Male
(2152) Mordakai - David Barringer

Best Female
(2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Champion Best of Show
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

2nd Best Male
(1356) QT Pie - Ron Rickard

2nd Best Female
(2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga



Show-Me Hunting Bassets
1233 Center Rd Ozark MO 65721
Oct 13, 2013
State Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Eric  Figg, Wade  Hunt

Open Class
1.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
2.  (2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels
3.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
4.  (2133) 3B FR Indy Annie - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
6.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt

Grand Champion Class
1.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  (904) FR Buck's Dolly - Figg Ridge Hunting Bassets(Scratched - other)



Show-Me Hunting Bassets
1233 Center Rd Ozark MO 65721
Oct 12, 2013
Western Regional Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Eric  Figg, Wade  Hunt

Open Class
1.  (2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels
2.  (2162) JR Blue - Coal Mine Kennels(Scratched - other)
3.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
4.  (2133) 3B FR Indy Annie - Figg Ridge Hunting Bassets
5.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt
6.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
7.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
8.  (2177) Three Creek Early - Unknown Person

Grand Champion Class
1.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
3.  (1048) FR Butch's Bender - Figg Ridge Hunting Bassets(Scratched - other)



Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Sep 29, 2013
Club Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
2.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
3.  (2152) Mordakai - David Barringer
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (2151) Jennie - David Barringer
6.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
7.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
8.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
9.  (2154) Triple B Great White Sharkie - Triple B Kennels
10.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels



Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Sep 28, 2013
State Hunt
Total Entries: 10
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
3.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
4.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
7.  (2151) Jennie - David Barringer
8.  (2154) Triple B Great White Sharkie - Triple B Kennels
9.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
10.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels(Scratched - other)

Open Best of Show
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

Best Male
(2152) Mordakai - David Barringer

Best Female
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

2nd Best Male
(2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels

2nd Best Female
(1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt



Empire State Basset Club
4380 Sage Road, Warsaw, NY 14569
Sep 22, 2013
Club Hunt
Total Entries: 17
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Adam  Brown, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2151) Jennie - David Barringer
5.  (2173) Angus - John Konrad
6.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
7.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
8.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
9.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
10.  (1500) Casper - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Empire State Basset Club
4380 Sage Road, Warsaw, NY 14569
Sep 21, 2013
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 9
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Adam  Brown, Samantha  Fox, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2152) Mordakai - David Barringer
4.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
5.  (2151) Jennie - David Barringer
6.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
7.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
8.  (1500) Casper - Dean Wickwire
9.  (1253) Melvin - Benjamin Marley

Champion Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
4.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
(2152) Mordakai - David Barringer

Best Male
(2152) Mordakai - David Barringer

Best Female
(2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

2nd Best Male
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

2nd Best Female
(2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Sep 8, 2013
Club Hunt
Total Entries: 9
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
4.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
6.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Sep 7, 2013
Club Hunt
Total Entries: 14
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2152) Mordakai - David Barringer
2.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
3.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
4.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
5.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
6.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
7.  (2151) Jennie - David Barringer
8.  (1356) QT Pie - Ron Rickard
9.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
10.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
2.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

Best Male
(1356) QT Pie - Ron Rickard

Best Female
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

Champion Best of Show
(1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.

2nd Best Male
(1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard

2nd Best Female
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Lancaster Pa
Sep 1, 2013
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Samantha  Fox, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli, Joe  Stoebenau

Open Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
4.  (2168) Elmer Fudd - Michael Long
5.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
6.  (1500) Casper - Dean Wickwire
7.  (2169) Bullet - Tracie Long
8.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
9.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
10.  (2174) Pup 1 - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
5.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Lancaster Pa
Aug 31, 2013
State Hunt
Total Entries: 23
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Samantha  Fox, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, John  Meahl, Jim  Spinelli, Joe  Stoebenau, Dean  Wickwire

Open Class
1.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
2.  (1500) Casper - Dean Wickwire
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
5.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
6.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
7.  (2168) Elmer Fudd - Michael Long
8.  (2169) Bullet - Tracie Long
9.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
10.  (1445) Meahl's Homer - John Meahl

Champion Class
1.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
6.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach

Open Best of Show
(1445) Meahl's Homer - John Meahl

Best Male
(1445) Meahl's Homer - John Meahl

Best Female
(1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt

Best Puppy
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

Champion Best of Show
(1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox

2nd Best Male
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

2nd Best Female
(2113) Dixie Omega - William Layton

2nd Best Puppy
(2174) Pup 1 - Dean Wickwire



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road Windsor, NY
Aug 11, 2013
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 4
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Timothy B Bishop, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau

Open Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1445) Meahl's Homer - John Meahl
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
5.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
6.  (1500) Casper - Dean Wickwire
7.  (1251) Good'un Outback Jack - Shawn Smith & Robert Smith
8.  (2173) Angus - John Konrad
9.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
10.  (2106) Molly - John Konrad

Champion Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (2113) Dixie Omega - William Layton

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
5.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road Windsor, NY
Aug 10, 2013
State Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 11
Champion Class Entries: 5
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Adam  Brown, Samantha  Fox, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1445) Meahl's Homer - John Meahl
4.  (1500) Casper - Dean Wickwire
5.  (2172) Holly - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
6.  (2175) Puppy 2 - Dean Wickwire
7.  (1253) Melvin - Benjamin Marley
8.  (2176) Pup 3 - Dean Wickwire
9.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
10.  (2174) Pup 1 - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (2113) Dixie Omega - William Layton
4.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
5.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
6.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
(1445) Meahl's Homer - John Meahl

Best Male
(1445) Meahl's Homer - John Meahl

Best Female
(2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Best Puppy
(2174) Pup 1 - Dean Wickwire

Champion Best of Show
(1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox

2nd Best Male
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

2nd Best Female
(2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

2nd Best Puppy
(2176) Pup 3 - Dean Wickwire



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Beagle Club
Jun 16, 2013
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 7
Judges:
Timothy B Bishop, Benjamin  Marley, Jim  Spinelli

Open Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2172) Holly - Jim Spinelli
4.  (2173) Angus - John Konrad
5.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
6.  (2106) Molly - John Konrad
7.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
8.  (1500) Casper - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
7.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown Beagle Club
Jun 15, 2013
Club Hunt
Total Entries: 15
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 7
Judges:
Timothy B Bishop, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2172) Holly - Jim Spinelli
5.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
6.  (2173) Angus - John Konrad
7.  (2106) Molly - John Konrad
8.  (1500) Casper - Dean Wickwire

Grand Champion Class
1.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
4.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
7.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Male
(1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Best Female
(1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach

2nd Best Male
(1500) Casper - Dean Wickwire

2nd Best Female
(1422) Miley - Timothy B Bishop



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road, Windsor, NY
Jun 2, 2013
Club Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Timothy B Bishop, Adam  Brown, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (1500) Casper - Dean Wickwire
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen
4.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
5.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
8.  (2143) Soundtrack Spellbound Hermione - Miriam Dalfen
9.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Dalfen
10.  (2106) Molly - John Konrad

Champion Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
4.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
5.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
6.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Broome County Beagle Club
670 Honey Hollow Road, Windsor, NY
Jun 1, 2013
Eastern Regional Hunt
Total Entries: 25
Open Class Entries: 16
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Timothy B Bishop, Adam  Brown, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Mike  Tefts

Open Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
4.  (1500) Casper - Dean Wickwire
5.  (2140) Soundtrack Spice Up Your life Chili - Miriam Dalfen
6.  (1423) Soundtracks Twisted Sister - Mike Tefts
7.  (2108) Soundtrack Wink of an Eye - Miriam Dalfen
8.  (2171) Pennies Logon Livin La Vida Loca - Miriam Dalfen
9.  (2142) Soundtrack Raindance Eowyn - Miriam Dalfen
10.  (2145) Can. Ch. Soundtrack Almost Paradise - Miriam Dalfen

Champion Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (2113) Dixie Omega - William Layton
3.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
5.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
6.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire

Open Best of Show
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

Best Male
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

Best Female
(2113) Dixie Omega - William Layton

2nd Best Male
(1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

2nd Best Female
(1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown,Pa
May 19, 2013
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Timothy B Bishop, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley, Joe  Stoebenau

Open Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (1500) Casper - Dean Wickwire
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
5.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
6.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
7.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
8.  (1502) Ardennes - Kelly Farley

Champion Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
3.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
4.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley



Elizabethtown Beagle Club
Elizabethtown,Pa
May 18, 2013
Club Hunt
Total Entries: 20
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 7
Judges:
Timothy B Bishop, Kelly  Farley, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (1500) Casper - Dean Wickwire
3.  (2168) Elmer Fudd - Michael Long
4.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
5.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
6.  (2169) Bullet - Tracie Long
7.  (1402) Stoggie - Dana Angstadt & Josh Angstadt
8.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
9.  (2110) Gembloux - Kelly Farley
10.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
7.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop

Open Best of Show
(1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Best Male
(2110) Gembloux - Kelly Farley

Best Female
(1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

2nd Best Male
(2147) Mudbug - Dean Wickwire

2nd Best Female
(2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Lancaster Pa
Apr 28, 2013
Club Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 8
Judges:
Timothy B Bishop, Adam  Brown, Samantha  Fox, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2168) Elmer Fudd - Michael Long
3.  (2169) Bullet - Tracie Long
4.  (1377) Lucky Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
5.  (1499) Stormin Norman - Dean Wickwire
6.  (2147) Mudbug - Dean Wickwire
7.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
8.  (1500) Casper - Dean Wickwire

Champion Class
1.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
2.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
3.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (2113) Dixie Omega - William Layton
5.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
6.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
3.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
4.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
5.  (873) Tib-Bar Kurli - Dean Wickwire
6.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
7.  (1335) Belle "The Bun-inator" - Susan Bishop
8.  (699) Wickwire's Wench - Dean Wickwire



Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Apr 28, 2013
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
2.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
3.  (2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery
4.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
5.  (2154) Triple B Great White Sharkie - Triple B Kennels
6.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery



Northern Lancaster Co. Beagle Club
Denver Pa
Apr 27, 2013
Club Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 5
Champion Class Entries: 6
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Timothy B Bishop, Adam  Brown, Eric  Hewitt, Joe  Stoebenau, Dean  Wickwire

Open Class
1.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
2.  (2168) Elmer Fudd - Michael Long
3.  (2169) Bullet - Tracie Long
4.  (1378) Ellie Mae - Kyleen Stoebenau & Joe Stoebenau
5.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt

Champion Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
5.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
6.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Grand Champion Class
1.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
3.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
4.  (1422) Miley - Timothy B Bishop
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley

Open Best of Show
(2170) Ruby Doo Rabbit Runner - William Layton

Best Male
(1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown

Best Female
(1422) Miley - Timothy B Bishop

2nd Best Male
(2168) Elmer Fudd - Michael Long

2nd Best Female
(1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt



Wildcat Basset Club
Frankfort,IN
Apr 27, 2013
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Kevin  Biery

Open Class
1.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
2.  (1356) QT Pie - Ron Rickard
3.  (2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels
4.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
5.  (2167) Polka - Ron Rickard
6.  (1492) Hess White River Bassa - Ron Rickard

Open Best of Show
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

Best Male
(1356) QT Pie - Ron Rickard

Best Female
(1487) J B Puppy - Anthony Berry

2nd Best Male
(1300) Triple B Go Away Spanky's Babs - Jeff Thorne

2nd Best Female
(1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Apr 14, 2013
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
2.  (2152) Mordakai - David Barringer
3.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
6.  (744) Roderick's Go Away Susan - Rod Place
7.  (1247) Roderick's Gabby Two - Rod Place(Scratched - other)
8.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle(Scratched - off game)
9.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle(Scratched - off game)
10.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli(Scratched - off game)

Champion Class
1.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (643) Roderick's Buster - Rod Place(Scratched - other)

Grand Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
5.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
6.  (835) Roderick's Buckshot Boone - Rod Place(Scratched - other)



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Apr 13, 2013
Northern Regional Hunt
Total Entries: 16
Open Class Entries: 10
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 6
Judges:
Kevin  Biery, Gary  Hogle Jr., Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
2.  (2153) Bailey Rae Huntin All Day - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
3.  (2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli
4.  (2152) Mordakai - David Barringer
5.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
6.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
7.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
8.  (2151) Jennie - David Barringer
9.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
10.  (2154) Triple B Great White Sharkie - Triple B Kennels

Grand Champion Class
1.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
5.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
6.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga

Open Best of Show
(2152) Mordakai - David Barringer

Best Male
(2152) Mordakai - David Barringer

Best Female
(1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga

Best Puppy
(2164) Sweet N Sassy Sadie - Jim Spinelli & Melissa Spinelli

Grand Champion Best of Show
(1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

2nd Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Female
(2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Puppy
(2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery



Erie Canal Beagle Club
Erie Canal Beagle Club, Lynnville In
Mar 23, 2013
World Hunt
Total Entries: 34
Open Class Entries: 15
Champion Class Entries: 9
Grand Champion Class Entries: 10
Judges:
Kevin  Biery, Miles  Biery, Austin  Biery, Adam  Brown, Eric  Figg, Eric  Hewitt, Gary  Hogle Jr., Chris  Parker, Jim  Rogers

Open Class
1.  (2161) JR Salamander - Coal Mine Kennels
2.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
6.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
7.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
8.  (2165) CrossRoads Rebel - Wade Hunt & Terry Hunt
9.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
10.  (2123) Jumpshootin' Just Ben Afield - Jeffrey M Hirst

Champion Class
1.  (2113) Dixie Omega - William Layton
2.  (1382) Bishops Vivian June - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
3.  (1453) Jessie Brown - Adam Brown & Rebecca Brown
4.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (1404) Chloe - Tracy Hewitt & Eric Hewitt
6.  (1307) Wickwires Jersey Devil - William Layton
7.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
8.  (1468) Mister Buster - Adam Brown & Rebecca Brown
9.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

Grand Champion Class
1.  (1403) Schotzie - Robert Rohrbach
2.  (1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker
3.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox
4.  (1380) Mundell's Hannah - Robert Rohrbach
5.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
6.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
7.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
8.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
9.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
10.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels

Open Best of Show
(2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery

Best Male
(1205) Backroads Parkers Boondock Bow - Chris Parker

Best Female
(2133) 3B FR Indy Annie - Figg Ridge Hunting Bassets

Best Puppy
(2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery

Champion Best of Show
(1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets

Grand Champion Best of Show
(1207) Backroads Parkers Lightning Luke - Chris Parker

2nd Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Female
(2113) Dixie Omega - William Layton

2nd Best Puppy
(2166) HH Patience of Job - Dana Angstadt & Josh Angstadt



Erie Canal Beagle Club
Erie Canal Beagle Club, Lynnville In
Mar 22, 2013
HOY Runoff Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 2
Champion Class Entries: 2
Grand Champion Class Entries: 2
Judges:
Kevin  Biery, Eric  Hewitt, Benjamin  Marley

Open Class
1.  (1470) Cassidy - Dana Angstadt & Josh Angstadt
2.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

Champion Class
1.  (1353) FR Benders Remington - Figg Ridge Hunting Bassets
2.  (1330) FR Dolly's Daisy Mae - Figg Ridge Hunting Bassets & Paddy Figg

Grand Champion Class
1.  (1254) Leo The Rabbit Killer - Benjamin Marley
2.  (1401) Gotter Did - Benjamin Marley & Samantha Fox



Wildcat Basset Club
4313w cr 100nFrankfort,IN 46041
Mar 3, 2013
Club Hunt
Total Entries: 19
Open Class Entries: 12
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 4
Judges:
Austin  Biery, Kevin  Biery

Open Class
1.  (2100) Briar Hill Penny - Mark Hoffman
2.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
5.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
7.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
8.  (1483) Triple B Tiny - Triple B Kennels
9.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
10.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery

Champion Class
1.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
3.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt

Grand Champion Class
1.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
4.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt



Wildcat Basset Club
4313 w cr 100n Frankfort,IN 46041
Mar 2, 2013
Central Regional Hunt
Total Entries: 22
Open Class Entries: 14
Champion Class Entries: 3
Grand Champion Class Entries: 5
Judges:
Kevin  Biery, Austin  Biery

Open Class
1.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
2.  (2100) Briar Hill Penny - Mark Hoffman
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
5.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
6.  (2155) Triple B M&M Bombshell - Miles Biery & Megan Biery
7.  (1495) Hunt's Cross Roads Short Stop - Wade Hunt & Terry Hunt
8.  (1487) J B Puppy - Anthony Berry
9.  (2165) CrossRoads Rebel - Terry Hunt
10.  (2154) Triple B Great White Sharkie - Triple B Kennels

Champion Class
1.  (1504) Spice Girl Anise - John Wlodyga
2.  (1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt
3.  (1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Grand Champion Class
1.  (1289) Night Shift Droop - Wade Hunt
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
4.  (1308) BBB Parkers Uncle Jessie - Triple B Kennels
5.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga

Open Best of Show
(2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels

Best Male
(2116) Triple B Clifford - Triple B Kennels

Best Female
(1413) FR Dolly's Reba - Wade Hunt

Champion Best of Show
(2114) Triple B M&M Trip - Miles Biery & Megan Biery

2nd Best Male
(1490) Timber Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

2nd Best Female
(2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Feb 17, 2013
Club Hunt
Total Entries: 6
Open Class Entries: 6
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 0
Judges:
Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
2.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
3.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
4.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
5.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
6.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga



Great Lakes Basset Club
Charlotte,MI
Feb 16, 2013
Club Hunt
Total Entries: 11
Open Class Entries: 8
Champion Class Entries: 0
Grand Champion Class Entries: 3
Judges:
Gary  Hogle Jr.

Open Class
1.  (2112) Spice Girl Margie - John Wlodyga
2.  (1503) Spice Girl Clove - John Wlodyga
3.  (1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
4.  (2156) Spice Girl Rosey - John Wlodyga
5.  (2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski
6.  (2152) Mordakai - David Barringer
7.  (2132) HHH Backroad's Sneakie - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle
8.  (2151) Jennie - David Barringer

Grand Champion Class
1.  (432) Backroads Sage - John Wlodyga
2.  (1319) Backroads Sonny - Gary Hogle Jr.
3.  (1489) Mossy Oak Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

Best Female
(2151) Jennie - David Barringer

Champion Best of Show
(1491) Backroads Pepper - Gary Hogle Jr. & Shawn VanSickle

2nd Best Female
(2115) Norway Oaks Mickayz - Melissa Pilatowski & Chris Pilatowski

To Join or Learn More About AHBA call us at (765) 605-3585 or (570) 728-8276
or fill out our online contact form.

©Copyright 2016 American Hunting Basset Association